CARDMAKING

Co je cardmaking

Cardmaking je umění výroby vlastnoručně zhotovených přání a pohlednic. Jde o populární formu papírového řemesla, při níž tvůrci kombinují různé materiály a techniky k vytvoření jedinečných a osobních karet pro různé příležitosti.

Druhy cardmakingu

Existuje několik hlavních stylů cardmakingu:

  • Tradiční - využívá klasické papírové techniky
  • Scrapbooking - kombinuje fotografie a dekorativní prvky
  • Mixed media - mísí různé umělecké techniky a materiály
  • Clean and simple - minimalistický styl s důrazem na jednoduchost
  • Vintage - napodobuje retro a starožitný vzhled

Běžné postupy

Při cardmakingu se často používají tyto techniky:

  1. Výběr základního papíru nebo kartonu pro základ přání
  2. Vrstvení různých papírů a textur
  3. Razítkování motivů a textů
  4. Embosování pro vytvoření reliéfních vzorů
  5. Používání výseků a šablon pro přesné tvary
  6. Přidávání ozdob jako jsou stuhy, knoflíky nebo flitry
  7. Kolorování obrázků fixami nebo akvarelovými barvami
  8. Psaní ručních nápisů kaligrafickými pery

Cardmaking umožňuje tvůrcům vyjádřit svou kreativitu a vyrobit zcela unikátní přání pro své blízké. Je to relaxační koníček, který přináší radost jak tvůrci, tak obdarovanému.

 

Co se vám při výrobě může hodit…

VÝROBA PŘÁNÍ

ZÁKLAD PŘÁNÍ (korpus) – můžete si jej vyrobit sami nebo koupit už hotový. Při výrobě vlastního korpusu se vám bude nejspíš hodit řezačka, nejlépe taková, díky které můžete i rýhovat potřebné ohyby na korpusu přání. Na výběr však máte i z velkého množství už hotových korpusů – různé tvary, velikosti a typy, různé barvy a vzory, korpusy s otvory, embosované a spousta dalších. Pokud se rozhodnete koupit sadu korpusů, většinou je v ní obsažen i odpovídající počet obálek.

Různé PAPÍRY A ČTVRTKY, které využijete nejen k polepení korpusu, ale také k vytváření rámečků a různých ozdob. Na výběr máte z papírů a čtvrtek jednobarevných a s potiskem. Výborně se pracuje se sadami, zvláště s těmi, co mají menší rozměry, a proto často i menší vzory.  

OZDOBY – opět máte na výběr velkého množství stuh, kamínků, knoflíků, kytek, kovových ozdob atd. Spoustu ozdob si můžete vyrobit sami s pomocí raznic nebo třeba Big Shotu a množství různých vyřezávacích šablon a embossovacích kapes.

RAZÍTKA – jsou oblíbeným způsobem zdobení přáníček. Např. obrázková razítka jsou vhodná na vybarvení a použití jako hlavní motiv přání. Pomocí pozaďových razítek lze vytvořit originální podklad pro přání. Textovými razítky lehce doplníte přání o vhodný nápis a dalšími je rychle dozdobíte. 

RAZÍTKOVACÍ BARVY – použitelné jsou nejen pro otisky razítek, ale také na inkoustování okrajů papírů, které vypadá velmi efektně. S dnešními inkousty se pomocí aplikátorů dají obarvit papíry a vytvořit různé efekty např. pomocí masek a šablon.

 

UKLÁDÁNÍ PŘÁNÍČEK – vyrábíte-li přání do zásoby a potřebujete je uskladnit tak, aby se nepoškodila, využijete určitě celofánové sáčky.

LEPIDLO – těch je na trhu opravdu spousta. Asi nejuniverzálnější je oboustranná lepicí páska, se kterou se lepí čistě a víceméně jednoduše. Na detailní lepení je dobré lepidlo v tužce, na korálky, knoflíky a kovové ozdoby lepidlo typu Glossy Accents, které je po zaschnutí průhledné.

 

KRABIČKY A OBÁLKY

Hodit se vám bude víceméně totéž jako při výrobě přáníček. Pokud však chcete krabičky vyrábět častěji, určitě oceníte rýhovací podložku. Díky ní rychle narýhujete všechny potřebné ohyby a pak už jen složíte krabičku. Na obálky navíc existuje i speciální pomůcka na tvoření obálek, díky které jdou obálky pěkně od ruky.

                             

RŮZNÉ DALŠÍ VÝROBKY Z PAPÍRU

Díky obdobným pomůckám a pomocí stejných technik můžete kromě přáníček, krabiček a obálek vytvořit i spoustu dalších drobností a dárečků: fotorámečky, visačky, dárková balení, dekorace do bytu, notesy a bločky, obaly na CD a DVD, pozvánky, záložky do knížky atd.